in

Yapay zekalı robot evleri toplayacak

İşte MIT’in Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuarı’ndan (CSAIL) araştırmacılar, robotların rastgele nesneleri incelemesine izin veren ve görsel olarak bunları ayırt edebilen, hafızasında tutup sonradan tanıyabilen ve düzenleyebilen bir robot kol geliştirildi.

Bilim insanlarının karmaşık nesne ağı (DON) adını verdikleri sistemle kendi kendilerine görsel algı geliştiren robotlar 18 aylık bir bebeğin hafızasına ve nesneleri ayırt etme yetisine sahip.

Önceden programlanmamış cihazlar kendi kendilerine önlerine rastgele konulan nesneleri tanıyabiliyor ve bunları biçimlerine, özelliklerine ve ağırlıklarına göre kutulara koyarak diğerlerinden ayırıyor.

Geleceğin teknolojisi olmaya aday bu robotlar sadece üretim bantlarında, ya da market raflarını düzenlemek için tasarlanmadı. Aynı zamanda günlük yaşamda evi toplamak ve düzenlemek veya bir eczanede rafları düzenlemek, markette market görevlilerine yardım etmek, akla gelebilecek her alanda insanlara yardımcı olacak. 

Sputnik’in haberine göre bir kupayı kavramak ve kaldırmak insan için oldukça kolay bir işlem olsa da önceden onu tanıyıp ağırlığını bilerek ona göre bir kuvvet uygulayan muhteşem insan beyni bir robot için oldukça karmaşık bir eylemi yerine getiriyor.

class=’cf’>

Fakat artık robotların bazı nesneleri algılayabilmesi, düzenleme,toplama ve yerleştirme konusunda insanlara yardımcı olabilmesi de artık hayal gibi görünmüyor.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorumlar

Yargıtay davalarında “yapay zekalı” tahmin

Microsoft Hololens 2 nasıl olacak?