in

Espri yapıyor şiir okuyor!

Tuşa basmadan veya ekrana dokunmadan dijital dünyanın konuşarak kontrol edilmesini sağlayan sesli asistanların hayatımızdaki yeri artmaya başladı. Şu ana kadar Türkçe olarak Apple’ın Siri’si, Arçelik’in Asista’sıyla Türkiye’de yer alan sesli asistanlara, teknoloji devi Google’ın uzun zamandan beri beklenen ‘Asistan’ı da eklendi. Google’ın Türkiye ve İsveç’teki ekipleri tarafından yaklaşık 2 yılda geliştirilen Google Türkçe Asistan’ı, yerel içerikleri bilmesi ve akıcı bir şekilde diyalog kurmasıyla dikkat çekiyor. “Ok Google” dediğinizde aktif olan asistanın dikkat çeken özelliklerinin arasında Türkçe şiir okuması, tekerleme söylemesi ve espri yapması da var. Google Asistan’ın Mühendislik Ekibi Direktörü Behshad Behzadi, “Bu hizmetimizi sunabilmek için sadece İngilizce’den Türkçe’ye çeviri yapmadık. Yerel içeriklerle zenginleştirdik. Arka planda çalışan makine öğrenimi, kullanıcılar söyledikleri cümlelerin gerçekten ne anlama geldiğini anlıyor. 10 bin farklı yöntemle cümlelerin gerçekten en anlama geldiğini buluyoruz” dedi. Şu anda Android işletim sistemli akıllı telefonlarda yer alan Türkçe Google Asistan, bugünden itibaren ‘Google’ uygulamasını güncelleyen kullanıcılara sunulacak. iOS kullanıcılarına ise Ocak ayının sonunda sunulacak.

Espri yapıyor şiir okuyor

class=’cf’>

NELER YAPABİLİYOR

İletişim: Özlem’i ara, annemi hoparlörden ara, SMS gönder, Berkay’a 20 dakikaya oradayım diye mesaj at, Işıl’a WhatsApp’ten mesaj gönder, Nazlı’ya e-posta yaz.

Alarm ve zamanlayıcılar: Sabah saat 8’e alarm kur, alarmlarımı göster, hazırlan adında bir alarm oluştur, her perşembe akşam 5’e alarm kur.

Takvim: Akşam yemeği adında bir etkinlik ekle, ajandamdaki toplantıları göster, sıradaki toplantım nerede, yarın akşam saat 9’a bir etkinlik oluştur.

Hatırlatıcı: Akşam 7’ye çiçekleri sula adında bir hatırlatıcı oluştur, yarın akşam 9’da alışveriş yapmayı hatırlat, eve gidince çamaşır yıkamayı hatırlat, biberiye adındaki hatırlatıcıyı sil.

Alışveriş: Alışveriş listeme hardal ekle, alışveriş listemi göster.

Cihaz kontrolü: Telefonumu sessize al, feneri aç, Wi-Fi’ı kapat, sesi maksimum yap, fotoğraf çek, ışıkları aç.

Medya içerikleri: Spotify’da sütliman adlı listeyi çal, Sezen aksu çal, Netflix aç, Ferit Odman’ın Ayrılık şarkısını aç, YouTube’da türkçe pop kanalını aç, Müziği durdur.

Navigasyon: Eve yol tarifi ver, Belgrad ormanına trafik kaç dakika, havaalanına toplu taşımayla en hızlı nasıl giderim.

class=’cf’>

Komutlar: Tatil resimleri göster, 54 feet kaç metre, borsada durum ne, 1 Türk Lirası kaç dolar, Fenerbahçe maçı kaç kaç bitti, Fransızca ‘bir kahve lütfen’ nasıl denir.

Kişisel: Şiir oku, espri yap, ilginç bir bilgi ver.

Eğlence: Bir zar at, yazı tura at, kedi sesi çıkar.

Kişisel yanıtlar: New York uçağım ne zaman kalkıyor, otel rezervasyonlarımı göster.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorumlar

Çin’deki robot yarışmasında “hafızlar” da yarışacak

Liselilere güvenli internet eğitimi